ИСТОРИЯ НА ПРАЗНИКА
Международният ден на жените ежегодно се отбелязва на 8 март не само в България , но и в много страни по света. От 1975-та година International Women’s Day се чества с подкрепата на Организацията на Обединените Нации (ООН).
Първата държава, която е отбелязала националния женски ден е САЩ. На 28 феlруари 1909 година по инициатива на социалистическата партия на Америка празникът е бил отбелязан на територията на всичките щати и се е празнувал до 1913-та година през последната неделя на февруари.
Идеята за провеждането на международния ден на жените принадлежи на Клара Цедкин – активистка от германското и международно работническо движение. На 26-27 август 1910 година тя държи реч на 2-та международна конференция на работещите жени (International Conference of Working Women) в Копенхаген с предложение празникът да се отбелязва ежегодно в различните страни на една и съща дата.
Клара Цедкин и Роза Люксембург
Инициативата и е поддържана от над 100 жени от 17 държави, участвали в конференцията. Но конкретна дата тогава не се установява.
За пръв път денят на солидарността на жените в борбата за равни с мъжете икономически и политически права е бил проведен на 19 март 1911 година в Австрия, Германия, Дания и Швейцария под формата на митинги, в които участие взели над 1 милион мъже и жени.
През 1912 година празникът протича в същите държави, но вече на 12 май. През 1913 в Германия този ден са отбелязали на 12 март, а в Австрия, Чехия, Унгария, Швейцария и Холандия на 9 март. Франция чества на 2 март. През същата година, на 2 март( 17 февруари по стар стил) денят на жените се чествал и в Русия- в Санкт-Петербург.
Традицията празникът да се чества именно на 8 март започва да се закрепва след като през 1944 година на този ден жените от Австрия, Дания, Германия, Нидерландия, Швейцария, Русия, САЩ и редица други държави провеждат митинги и протести в знак на солидарност с работничките от текстилните фабрики на САЩ, излезли на стачка на 8 март през 857 и 1908 години.
ООН предлага през 1975 година да се обяви Международният Ден та жените и да се проведе световна конференция в Мексико, за да се привлече общественото внимание към проблемите на жените. В Копенхаген през 1980 година се състои Световна конференция по проблемите на жените. След това такива конференции се провеждат Найроби (Кения, 1985г.) и Пекин ( Китай, 1995г.).
На 16 декември 1977 година Генералната Асамблея на ООН приема резолюция 32/142, с която провъзгласява Ден на борбата за правата на жените и международен мир и предлага държавите да го празнуват на избран от тях ден, в съответствие с традициите и обичаите си.
На 28 ноември 1978 година ООН с резолюция С/13.2 предлага 8 март, като дата за честване на Международния ден на жените.
В рамките на честването на Международния ден на жените се отбелязват постиженията на жените без разлика от националност, етнически, религиозни, езикови, културни, икономически и политически различия.
От тогава ежегодно ООН обявява тема на празника. През 2017-та темата беше: ” Жените в контекста на помените в сферата на труда. Планетата 50-50 към 2030 година”.
КАК ПРАЗНУВАТ 8 МАРТ ПО СВЕТА!
В Русия 8 март е със статут на официален празник от 1919 година. В първите години на съветската власт той се е казвал ” международен ден на работничките”. С името ” Международен женски ден” е известен от края на 1920-та година. На 8 май 1965 година с указ на Президиума на Върховния Съвет на СССР 8 март е бил обsвен за неработен ден. След разпада на СССР празникът се запазва в Русия и си остава почивен ден и до наши дни.
8 март под различни наименования ( ” Международен женски ден”, ” Денят на жените”, ” Денят на майката”, и т.н.) е неработен, почивен и празничен ден във всички страни от бившия СССР с изключение на Латвия, Литва и Естония.
Денят е празничен и неработен също така в Монголия, Виетнам, Куба, Ангола, Буркина-Фасо, Конго, Гвинея-Бисау, Уганда, Лаос, Северна Корея, Китай, Непал,, Македония и някои други страни. Любопитното е, е в Китай и Непал денят е неработен само за жените.
Официално 8 март се чества също така в Сърбия, Хърватия,, Черна гора, Еритрей, Замбия и Мадагаскар.
Интересното е , че денят за почитане на жените през месец март се е чествал и в Древен Рим. Мартенските календи, т.е. 1 март се е считал празник на омъжените жени (матрони) и се е водил празник на свободно родените жени. На този ден те получавали от мъжете си подаръци. Римлянките посещавали през този ден храма на богинята Веста- пазителка на семейното огнище. Робините също получавали подаръци, на този ден им било позволено да почиват.
Във Виетнам за пръв път започнали да поздравяват жените за 8 март преди около 2 хиляди години, почитайки на този ден вечна памет на националните героини сестрите Чънг, предводителки на освободителната война против китайските наместници. сега 8 март във Виетнам е признат за официален празник.
Както днес пише американското бизнес издание Fortune, въпреки че Международният Ден на жените е световен празник, в различните части на света той бива отбелязван различно.
В някои държави денят прилича на Свети Валентин: жените получават цветя и подаръци от мъжете. В други държави жените излизат на улицата, за да поставят искания за качествени изменения в политиката-особено в държавите, където правата им са под заплаха.
В САЩ жените ще излязат на стачка, която нарекоха ” Ден без жени”- се казва в статия, цитирана от InoPressa- този ден е назначен за ден на протест и защита на джендър равенството. Организиран е от активисти, стоящи зад ” Женския марш” от Вашингтон, който се състоя на 21 януари. Протеста има аналогия с първия женски ден, когато през 1908-ма жените излезли на улицата с искания за подобряване условията на труд.
В Ирландия жените ще отбележат този ден със стачка в знак на протест против осмата поправка на Конституцията, с която се налага забраната на аборти.
Лондон проведе относително мирен женски марш в неделя. В него взе участие кметът Садик Хан. А на същинския празник британките ще се облекат в червено. Планувано е демонстрационно шествие пред Парламента и Националната галерия против джендърните предразсъдъци в света на изкуството.
![Suffragettes demonstrating in London.](https://skrubni.bbweb.dev/wp-content/uploads/2018/03/dunya-emekci-kadinlar-gunu.jpg)
В Шотландия премиер-министърът Никола Серджен приема в парламента 400 жени от цялата страна.
В Италия жените ще могат безплатно да посетят музеи и забележителности на страната, в които ще има нарочни изложения, “прославящи женския свят”.
Във Франция 8 март винаги е бил обикновен, работен ден. Жените там е прието да бъдат поздравявани с Деня на майката, който се отбелязва в първата неделя на юни, а любимите ги поздравяват по повод Свети Валентин.
В Германия, родината на Клара Цедкин и Роза Люксембург празникът 8 март почти не се споменава. В Източна Германия, бившата ГДР все още си спомнят за празника, но в западната част за него са чували малцина. Своите поздравления и подаръци жените получават през втората неделя на май за Денят на майката. Мъжете поздравяват своите любими, подаряват им букети, бонбони и сувенири. На този ден, също така е прието да се посещават родителите.
Роза Люксембург
В Италия 8 март официално се счита за работен ден, но жените прехвърлят домашната работа върху мъжете си и по женски отиват да празнуват- в ресторанти, барове, спа-салони и клубове. Много от тези заведения в този ден предлагат отстъпки за дамите. В някои заведения дори напитките и сладките неща са за сметка на заведението. На този ден, мъжете, които си търсят половинка подаряват на непознати жени цветя, разчитайки да си уговорят среща.
В Полша 8 март е работен ден, но съкратен. Мъжете поздравяват своите жени, сестри, колеги и приятелки с Международния женски ден, подаряват цветя и бонбони. По традиция на тази дата в Полша се честват и сватбите независимо от истинската дата на годишнината.