На 23-ти януари светът узна кои са номинираните за една от най-престижните награди в киноиндустрията “Оскар” – златен и толкова желан. Кои ще са щастливците тази година ще стане ясно на 5 март 2018-та, за когато е насрочена церемонията по връчването на престижното отличие.
Ето и някои киноленти, които имат най-големи шансове да се сдобият с поне една статуетка.
The Shape of Water
(Формата на водата)
Няма чистачка работи в научна лаборатория, където живее и човек-амфибия. Чистачката се влюбва в странноото същество и му помага да избегне страшната си участ. Трогателене филм-приказка от режисьора Гилермо дел Торо е лидер по количество номинации-13 на брой. Това е едва с 1 по-малко от номинациите на рекордьори, като ” Всичко за Ева”, “титаник” и миналогодишният ” Ла Ла Ленд”.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добра актриса» (Сали Хокинс), «Най-добравторостепенна актриса» (Октавия Спенсер), «Най-добър режисор» (Гилермо дел Торо), «Най-добър дизайн на костюми» и още 8 номинации.
Нелюбов
Съпрузите Женя и Борис са в процес на развод. Всеки от тях е започнал вече нов живот и мечтае, колкото се може по-бързо да се приключи с формалностите. Увлечени в тези емоции и скандали родителите съвсем забравят за 12- годишният си син, който почувствал пълната си ненужност внезапно изчезва. Режисьорът Андрей Звягинцев пред очите на зрителя и с цялата си виртуозност препарира болезненото общество и му поставя тежка диагноза-“нелюбов”.
Номинации:
- «Най-добър чуждоезичен филм»
Дюнкерк
Филмът е базиран на реални събития и разказва за спасителната операция на 300 хиляди войници от Дюнкерк. Действието се развива по време на Втората световна война. Кристофер Нолан за пръв път е удостоен с наградата “Най-добър режисисьор” именно за тази зрелищна драма, която кара зрителя да съпреживява с всеки герой. Впрочем, без заигравка с времето и тук не се разминало- все пак това е фирменият щрих на Нолан.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добър режисьор» (Кристофер Нолан), «Най-добър оператор» и още 5 номинации
Бягай!
Чернокож фотограф от Ню Йорк е изправен пред не леко изпитание- запознанството с родителите на бялата си приятелка. Всичко се усложнява от факта, че предците на любимата му принадлежат към висшето общество и като цяло се държат доста странно. Този остро социален и донякъде необичаен ужас с неочаквани обрати в сюжета е с 4 номинации за ” Оскар”.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добър актьор» (Дэниел Калуя), «Най-добър режисьор» (Джордан Пил), « Оригинален сценарий»
Phantom Thread
Животът на лондонския шивач Рейнолдс Уудкок рязко се изменя, когато той среща своята муза- своенравната Алма. Блестящ, фин филм за това, колко е трудно да бъдеш гений, а още по-трудно е на тази, която го обича. Разкошни костюми и безупречен стил са сред характеристиките на лентата.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добър актьор» (Дениел Дей-Люис), «Най-добравторостепенна актриса в» (Лесли Менвил), «Най-добър режисьор» (Пол Томас Андерсон), «Най-добър композитор», «Най-добър дизайн на костюми»
Най-мрачният час
Филмът разказва за възкачването на Уинстън Чърчил на поста Премиер-министър на Великобритания. Тук безусловно има много политика, но също така и Хари Олдман в целия му блясък и великолепие. Общо взето, ако Олдман вземе статуетката за ” Най-добър” актьор, то благодарственото му слово ще е достойно за премия за ораторско майсторство.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добър актьор» (Хари Олдмен), «Най-добър оператор», «Най-добър дизайн на костюми», «Най-добри грим и прически», «Най-добър художник-постановчик»
Три билборда извън града
Милдред Хейс не просто e загубила дъщеря си, но престъпникът така и не бил намерен. Отчаяната Милдред наема три билборда, които окичва с обръщение към местния шеф на полицията. Така цапова борбата на жената с властите на града. Този филм на режисьора Мартин Макдон, снимал още ” Веднъж в Ирландия”, определено си заслужава зрителското внимание. Филмът е , като хубав, силен алкохол-отначало те зашеметява, а после оставя дълго и приятно послевкусие.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добър второстепенен актьор » (Уди Харелсон и Сам Рокуел), «Най-добра актриса» (Франсис Макдорманд), «Най-добър композитор», «Оригинален сценарий» и «Най-добър монтаж»
Лейди Бърд
На пръв поглед простовата история за ученичка от горните класове, която се опитва да избяга от родното градче и междувременно търси своето място в света. Въпреки това филмът се е получил открит, трогателен и дори донякъде личен. Тук всичко е добро : и режисурата, и играта и историята.
Номинации:
-
«Най-добър филм», «Най-добра актриса» (Сирша Ронан), «Най-добър режисьор» (Грета Гервик), «Оригинален сценарий»
Призови ме с твоето име
Елио е на 17, животът му е абсолютно безпроблемен и прекрасен. Той почива в Италия във вилата на родителите си, чете, плува в морето и флиртува с приатеката си. Но за миг всичко се променя, когато при баща му-професора пристига Оливър- млад и красив американски учен. Филмът стоварва върху зрителя лавина от чувства и емоции. Лентата разбива сърца, опиянява и дърпа най-тънките струни на душата.
Номинации:
-
«Най-добър фильм», «Най-добър актьор» (Тимъти Шаламе) и «Най-добър адаптиран сценарий»
Вестник на властта
Филмът разказва за това как първата жена-издател на вестника Washington Post и редакторът Бен Брадли встъпват в схватка с New York Times за правото първи да отворят очите на читателите си за държавните тайни, коита са били скрити в продължение на повече от 30 години. Филмът си струва гледането най-малкото , заради блестящият дует Мерил Стрип- Том Ханкс. Освен това режисьор е – Спилбърг! Общо взето- филмът си струва да загубите два часа от живота си.
Номинации:
-
«Най-добър филм» и «Най-добра актриса» (Мерил Стрийп)
Аз, Тоня
Филмът разказва за скандалната състезателка по фигурно пързаляне Тоня Хардинг. Филмът е заснет в духа на документалното кино, повествованието върви от името на различните герои, което позволява по-добре да се ориентираме в таи заплетена история. Закачлива, хулиганска кинолента с прекрасна актьорска игра.
Номинации:
«Най-добра актриса» (Марго Роби), «Най-добра, второстепенна актриса» (Элисън Джени) и «Най-добър монтаж»
Тайната на Коко
В семейството на 12 годишния Мигел заниманията с музика са равносилни на престъпление. Авсичко е защото, навремето прадядо му изоставил жена си и детето, за да стане музикант и да се прочуе. Но момчето мечтае да свири на китара. По случайност той попада в Страната на мъртвите, където е принуден да търси своя кумир-певец. Анимацията е много цветна- и визуално и емоционално.
Номинации:
-
«Най-добър анимационен филм»